Standardy w informatyce i w Internecie
Mimo tak dużych wad, utrudniających normalną komunikację, protokół gadu-gadu jest nadal najpowszechniej stosowanym protokołem w Polsce i niestety nie zapowiada się szybka zmiana tego stanu. W tym wypadku widać, jak bardzo źle standard gadu-gadu wpływa na jakość komunikacji internetowej.
W rezultacie, użytkownicy zamiast korzystać z lepszej sieci komunikatorów, pozostają przy sieci najgorszej. Jednocześnie tak naprawdę uniemożliwiają swoim znajomym całkowitą zmianę sieci, bowiem wówczas kontakt między nimi nie będzie możliwy.
Jest to w rezultacie po raz kolejny hamowanie rozwoju internetu i promowanie rozwiązań gorszych zamiast tych lepszych czy najlepszych. Dlatego też być może warto zastanowić się nad tą kwestią, a przynajmniej zdawać sobie sprawę ze skali problemu.
Standardy a rzeczywistość
Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Ciebie do przemyśleń. Po której stronie zamierzasz stanąć - po stronie tych, którzy starają się rozwijać postęp w internecie czy tych, którzy za wszelką cenę hamują nowe rozwiązania, bowiem jest im wygodnie tak jak jest?
Mam nadzieję, że uświadomiłem Cię, że nawet jeśli ktoś jest przekonany, że chce wspierać rozwój internetu i stosować nowoczesne standardy, to wcale może to nie być takie łatwe, zwłaszcza gdy wszyscy pozostali ten rozwój hamują.
Przy okazji zwróć uwagę na to, że wszystkie standardy po pewnym czasie również hamują rozwój nowych usług. To co było standardem kilka lat temu, a jest stosowane nadal, tak naprawdę zazwyczaj będzie stanowiło przeszkodę dla nowych i lepszych rozwiązań, dostosowanych do dzisiejszych czasów, czyli dla nowych standardów.
Dlatego też tak ważne jest nieprzywiązywanie się do danego produktu, czy usługi, ale do jakości i funkcjonalności.
Dzięki temu będzie Ci się udawało wybierać rozwiązania najlepsze, a jednocześnie takie, które sprawią, że niebawem pojawią się kolejne nowe i jeszcze lepsze rozwiązania.