Przeglądarki internetowe - którą wybrać?
Integracja z systemem
Dużą wadą przeglądarki Microsoft Internet Explorer jest jej zbyt duża integracja z systemem. W przypadku gdy przeglądarka znajdzie się w stanie błędu krytycznego i będzie musiała ulec zamknięciu, zamknięciu ulegną wszystkie otwarte przez Ciebie katalogi oraz zniknie wiele ikon obecnie uruchomionych programów (np. ikona gadu-gadu).
Może to być o tyle nieciekawe i niewygodne, że będzie trzeba użyć mechanizmu wylogowania i ponownego zalogowania lub niekiedy nawet ponownego uruchomienia systemu operacyjnego.
Z kolei wszystkie inne przeglądarki są zwykłymi aplikacjami, które nie są w żaden sposób powiązane z systemem operacyjnym. Nawet w przypadku błędu, zamknięciu ulegnie jedynie przeglądarka i nic poza tym się nie zmieni (ikony pozostaną tam gdzie były, a foldery na pasku systemowym również pozostaną niezmienione).
Panele
Przeglądarka Microsoft Internet Explorer umożliwia jednoczesne oglądanie tylko jednej strony internetowej. Można oczywiście otworzyć nowe okno przeglądarki, jednak przechodzenie między tymi oknami nie jest zbyt wygodne. Poza tym każde z tych okien zajmuje miejsce na pasku systemowym, a w przypadku dużej liczby otwartych okien, nastąpi standardowo ich pogrupowanie, co znacznie utrudni nawigację między kolejnymi otwartymi stronami.
Z kolei wszystkie nowoczesne przeglądarki stosują panele. Dzięki temu otwarte jest jedno okno przeglądarki, ale w nim jest otwartych jednocześnie dowolna liczba paneli, a każdy panel to inna strona. Przechodzenie między otwartymi stronami (czyli tak naprawdę panelami) jest bardzo wygodne i bardzo łatwe. Ponadto na pasku systemowym jest tylko jedna ikona - ikona otwartej przeglądarki.
Dodatkowe funkcje
Tylko Microsoft Internet Explorer jest przeglądarką, która ogranicza się do surowego oglądania stron. Nie można w nim zmienić wyglądu, nie można konfigurować wielu ustawień.
Wszystkie inne przeglądarki posiadają natomiast wiele przydatnych i użytecznych funkcji, do których należą między innymi:
- blokowanie niechcianych, wyskakujących okienek (tzw. pop-upów)
- zapisywanie w pamięci podręcznej danych z formularzy (przydatne, gdy na moment połączenie z internetem zostanie przerwane)
- wbudowany klient poczty
- klient IRC
- narzędzie do tworzenia stron www
- możliwość zmiany rozmiaru oglądanych stron w bardzo dużym zakresie
- menadżer pobieranych plików
- menadżer haseł
- ułatwienia przeglądania stron (skróty klawiszowe, wykorzystanie klawiszy funkcyjnych do ulubionych stron)
- możliwość pobierania "skórek" do zmiany wyglądu przeglądarki
Oczywiście jest to tylko ułamek wprowadzonych rozszerzeń. Niektóre przeglądarki pozwalają na pobieranie dodatkowych rozszerzeń, które wprowadzają dodatkowe, wybrane przez użytkownika funkcje.