Hostingi - jak wybrać dobry hosting
Wprowadzenie
Jeśli posiadasz już swoją stronę w internecie, umieściłeś ją na serwerze i jesteś zadowolony z jej działania, nie musisz czytać tego artykułu. Należysz do grupy szczęśliwców, którzy albo na dobry hosting już trafili, albo mają stosunkowo małe wymagania.
Jeśli natomiast nie posiadasz jeszcze swojej strony internetowej, ale wkrótce masz zamiar ją posiadać lub nie jesteś zadowolony z działania Twojego obecnego hostingu, radzę Ci zapoznać się z przedstawionymi tutaj parametrami hostingu.
Czym jest hosting?
Hosting jest to inaczej usługa udostępniania użytkownikowi pewnych zasobów serwera. Zasoby te, w zależności od regulaminu i wybranej usługi mogą sprowadzać się do udostępnienia miejsca na dysku, na którym będziesz mógł umieścić swoje strony internetowe bądź też składować/odbierać swoje e-maile lub dodatkowo do bardziej zaawansowanych usług.
Czym mogą być dodatkowe usługi, jeśli mówimy już o hostingu? Może to być obsługa stron napisanych w języku PHP, obsługa baz danych (są różne typy baz danych), automatyczny backup danych itp. Za moment dowiesz się, na które z usług warto zwrócić uwagę, a które to mało znaczące chwyty reklamowe.
Hosting płatny czy darmowy?
Każdy, kto dopiero zaczyna przygodę ze swoją stroną internetową, najpewniej nie będzie chciał płacić za hosting. Czy słusznie? Co prawda, darmowy hosting ma jedną dużą zaletę - jest darmowy, ale poza tym posiada niestety same wady.
Przede wszystkim, darmowe hostingi posiadają znacząco mniejszy wachlarz usług od ich płatnych odpowiedników. Nie ma się co dziwić takiej sytuacji - teoretycznie firmy/osoby zapewniające darmowy hosting nie pobierają z tego tytułu żadnych opłat, więc nie mogą zapewnić tego, co oferują darmowe konta. Tutaj wychodzi następna sprawa - co prawda opłaty pobierane nie są, jednak w większości regulaminów darmowych kont hostingowych widnieje fakt, że w zamian za "darmowy hosting" będą na Twojej stronie wyświetlane reklamy.
Nawet jeśli reklamy innych firm, umieszczane na Twojej stronie nie stanowią dla Ciebie żadnego problemu, to musisz wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy - darmowe hostingi nie zapewniają zazwyczaj żadnego wsparcia, a jakiekolwiek usterki są usuwane w bardzo długim czasie. W praktyce wygląda to często tak, że Twoja strona internetowa nie działa przez tydzień i nikogo poza Tobą niestety to nie interesuje.
Przez darmowy hosting przechodził prawie każdy (ja również) - pytanie tylko - czy warto? Moim zdaniem nie - na swoim przykładzie przekonałem się, że nawet jeśli nie zarabiam nic na mojej stronie, to wolę zapłacić kilkadziesiąt/kilkaset złotych rocznie i w razie jakichkolwiek problemów, wiem do kogo się zgłosić. Awarie są usuwane bardzo szybko, co sprawia, że moje strony internetowe są niemal cały czas dostępne dla wszystkich internautów.