Rekurencyjne przeglądanie katalogów w PHP
Wstęp
Rekurencyjne przeglądanie katalogów jest bardzo przydatną sprawą. Tego typu algorytm jest wykorzystywany w wielu przypadkach i nawet Tobie może się przydać.
Czym właściwie jest rekurencja? Rekurencja polega na wywoływaniu funkcji przez samą siebie. Dzięki takiej możliwości w większości języków programowania (w tym również w PHP), można wykonywać pewne operacje, których wykonanie innymi metodami byłoby bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Rekurencja przydaje się zwłaszcza, gdy chcemy wykonać jakąś operację na grupie plików oraz plikach znajdujących się w podkatalogach. Tego typu przykłady zostaną właśnie przedstawione w tym artykule.
Problem wykonania pewnych operacji na grupie plików w PHP pojawia się dość często. Dlatego też postanowiłem zebrać przykładowe funkcje realizujące konkretne zadania, aby można było porównać wszystkie rozwiązania.
Poniżej przedstawiam 3 sposoby użycia funkcji rekurencyjnych. Za każdym razem funkcja jest wykorzystywana inaczej i spełnia nieco inne zadanie.
Za każdym razem główna funkcja rekurencyjna nazywa się też inaczej:
- Funkcja nazywa się dirToTab
- Funkcja nazywa się convertFilesInDir
- Funkcja nazywa się createJPGlinks
Mimo, że wszystkie funkcje przetestowałem, nie ponoszę odpowiedzialności za ich złe działanie. Zanim użyjesz ich na konkretnych plikach, lepiej zrób kopię zapasową, bowiem odzyskanie cennych danych może być czasami niemożliwe.
UWAGA: Z związku z łamaniem linii, po przepisaniu linijka w linijkę kodów, mogą one nie do końca działać. Jednak wszystkie poprawne działające pliki są umieszczone w archiwum ZIP na końcu tego artykułu.