• Kurs C++ - strona główna
  • Kurs C++ - kontakt z autorem
  • Kurs C++ - mapa witryny
  • Kurs C++ - prawa autorskie
  • Kurs C++ - Kanał RSS
Informatyka krok po kroku
Użytkownik niezalogowany

Witaj nieznajomy

Reklamy
Randki

Lekcja 23

Definicja, deklaracja, inicjalizacja - ważne pojęcia w języku C++

utworzono: 2005-02-09 zmodyfikowano: 2005-02-09 Autor: mgr inż. Marcin Nabiałek

Wprowadzenie

Ten rozdział będzie trochę nietypowy. Nie poznasz w nim w zasadzie żadnych nowych elementów języka C++. Rozdział ten ma na celu wyjaśnienie Ci pewnych pojęć, których znajomość będzie konieczna przy poznawaniu nowych elementów języka.

Wielu z tych pojęć używałem już w poprzednich lekcjach, jednak dopiero teraz nadszedł odpowiedni moment na ich wyjaśnienie.

Deklaracja

Deklaracja informuje kompilator, że dana nazwa jest już znana. Pamięć dla obiektu nie zostaje jednak przydzielona. Do obiektu nie możemy się odwoływać, nie możemy mu przypisywać wartości, bowiem on tak naprawdę jeszcze nie istnieje.

Ważne jest, że w programie może być kilka deklaracji tego samego elementu. Deklaracji używamy w przypadku zmiennych, funkcji oraz typów danych.

Pomyślisz sobie - no dobrze, ale po co mi np. taka zmienna, której nazwę znam, a i tak nie mogę się do niej odwołać? No cóż - na początkowym etapie nauki rzeczywiście nie będziesz z tego zbyt często korzystać.

Musisz jednak wiedzieć, że programy w języku C++ mogą się składać z wielu plików i wtedy w niektórych plikach możemy być zmuszeni napisać tylko deklarację tej zmiennej, a tylko w jednym pliku pojawi się definicja zmiennej (co to jest definicja - o tym za chwilę).

Jeśli chcemy napisać deklarację zmiennej piszemy schematycznie:

extern nazwaTypu nazwaZmiennej;

czyli jeśli chcemy zadeklarować zmienną o nazwie liczba typu int, to napiszemy wówczas:

extern int liczba;

Jak już wspomniałem, na początku z deklaracji zmiennej nie będziesz zbyt często korzystać, więc nie musisz się tym tak bardzo przejmować.

Deklaracje mają jednak dużo większe znaczenie. Jeśli piszemy program, w którym wykorzystujemy funkcje (o tym w najbliższych lekcjach), wtedy właśnie będziemy bardzo często korzystać z deklaracji.

Definicja

Podczas gdy deklaracja ma jedynie informować czym jest dany identyfikator w programie, to celem definicji jest dokładne określenie, czym jest dany identyfikator.

Definicja rezerwuje miejsce w pamięci dla danej zmiennej. Dla jakiej zmiennej? No właśnie - zmienna musi być przecież gdzieś zadeklarowana, żeby była znana jej nazwa oraz typ. Otóż jest w tym pewna pułapka, bowiem każda definicja jest jednocześnie deklaracją (ale nie odwrotnie).

dodajdo

1 | 2 | 3 | 4 | > | |>

Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje