• Kurs C++ - strona główna
  • Kurs C++ - kontakt z autorem
  • Kurs C++ - mapa witryny
  • Kurs C++ - prawa autorskie
  • Kurs C++ - Kanał RSS
Informatyka krok po kroku
Użytkownik niezalogowany

Witaj nieznajomy

Reklamy
Randki

Lekcja 1

O programowaniu. Pierwszy program w C++

utworzono: 2004-08-12 zmodyfikowano: 2004-08-12 Autor: mgr inż. Marcin Nabiałek

Wstęp do programowania

Jeśli zamierzasz nauczyć się języka C++, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nikt inny nie nauczy Ciebie ani tego języka programowania ani jakiegokolwiek innego, jeśli Tobie na tym nie będzie naprawdę zależało.

W tym kursie będę starał się zwracać uwagę na najważniejsze moim zdaniem kwestie. Postaram się uwypuklić czyhające w pewnych miejscach pułapki, jednak nie licz, że przedstawię wszystkie możliwości. Programowania nie można nauczyć się na pamięć - albo w pewnym momencie spodoba Ci się to i zaczniesz poświęcać dodatkowy czas, aby kiedyś móc nazwać się programistą, albo w pewnym momencie musisz stwierdzić, że to po prostu nie dla Ciebie.

Programowanie w pewnym sensie jest jak sztuka - ktoś może Ci tłumaczyć jak się programuje w danym języku programowania, może wyjaśnić Ci wszystkie reguły, może Ci tłumaczyć przykładowe programy, jednak w końcu to Ty będziesz pisać programy.

Mogę Cię jednocześnie zapewnić, że nie znajdziesz nigdzie rozwiązań wszystkich swoich problemów programistycznych. W pewnym momencie to Ty będziesz wymyślać różne sposoby rozwiązania problemu i nikt Ci już w tym nie pomoże.

Ten kurs, jak i każdy inny kurs programowania ma Ci przedstawić pewne mechanizmy, sposoby. Wszystkich tych mechanizmów będziesz niewątpliwie używać w swoich przyszłych programach (jednych częściej, a innych rzadziej), jednak nawet jeśli wszystkie te mechanizmy, sposoby i reguły zapamiętasz bardzo dobrze, w żaden sposób nie jest to gwarancją, że uda Ci się napisać jakiś większy, przydatny program.

O tym kursie

Postaram się w tym kursie przedstawić Ci podstawy programowania w C++. Ponieważ kurs jest cały czas w trakcie tworzenia, więc możliwe, że co jakiś czas niektóre z artykułów będą ulegać małym modyfikacjom.

Jeśli nie posiadasz jeszcze żadnego polecanego przez mnie kompilatora lub nie wiesz czym jest kompilator, przeczytaj artykuł O kompilatorach. Również jeśli nie wiesz jak się posługiwać kompilatorem, przeczytaj artykuł o kompilatorach, w którym dowiesz się czym jest kompilowanie i jak się kompiluje programy.

Ostrzeżenie

Mimo, że podkreślałem to już w artykule o kompilatorach, muszę to napisać jeszcze raz, żeby nie było żadnych nieporozumień:

Ponieważ wszystkie zamieszczone w tym kursie kody programów będą napisane w języku C++ zgodnym ze standardami, to niestety może się zdarzyć, że część z nich na niektórych kompilatorach nie będzie działać. Jest to dość częste zjawisko i jeśli tylko Ty zaopatrzysz się w któryś z wymienionych kompilatorów, nie powinno Cię zbytnio martwić, że Twój program może się nie chcieć kompilować na innym kompilatorze.

Może się okazać, że niektóre przykłady z zamieszczonych tutaj w ogóle nie będą działać na innych kompilatorach. Ponieważ chcę się skupić na prawdziwym języku C++, dlatego też nie zamierzam uczyć Cię, co zrobić, żeby przedstawione programy działały w kompilatorach, które są po prostu niezgodne ze standardem języka.

dodajdo

1 | 2 | > | |>

Użytkowanie Serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje