Kilka słów o języku C++
Kurs C++ - Wprowadzenie
Język C++ stał się w ostatnich czasach jednym z najbardziej popularnych języków programowania. Nie bez przyczyny. Nadaje się zarówno do pisania bardzo prostych programów, jak i do pisania bardzo skomplikowanych aplikacji, z systemami operacyjnymi włącznie. Język ten rozwija się dość dynamicznie, a na jego podstawie powstają kolejne języki programowania.
Historia języka C++ sięga lat 70, kiedy to powstał język C - przeznaczony do pisania systemów operacyjnych, kompilatorów i programów usługowych. Jednak na samym początku język ten nie miał formalnej definicji. Dopiero po pewnym czasie, po wydaniu książki "The C programming language" autorstwa Briana Kernighana i Dennisa Ritchie, zapisane w tej książce informacje stały się podstawą do standaryzacji, stąd też często twórców tej książki uznaje się za twórców języka C. Dopiero pod koniec lat 80 powstał jasny standard języka C zwany ANSI C.
W tym czasie zaczęła pojawiać się koncepcja nowego języka bardzo zbliżonego o nowe właściwości - było to w 1979 r. Nazwa C++ pojawiła się w 1983 r. Twórcą języka C++ jest Bjarne Stroustrup. Jak się można domyślać, również w przypadku języka C++ było i nadal jest trochę zamieszania ze ścisłą definicją - dlatego powstał też ANSI C++ - ustandaryzowany język C++.
Mimo, że istnieją obie ustandaryzowane wersje języka, to niestety wiele kompilatorów nie jest wcale zgodnych z tymi standardami - jedne rzeczy mogą nie działać, mogą natomiast działać inne. Dlatego też znalezienie dobrego kompilatora jest nie lada gratką. Na szczęście sytuacja ta poprawia się ostatnio na korzyść.
Zalety języka C++
Jeśli jesteś już tutaj, to istnieje bardzo duża szansa, że język C++ na tyle Cię intryguje, że chcesz się go nauczyć. Tych, którzy nie są zdecydowani, nie będę specjalnie przekonywać - wybór należy do Was. Jednych i drugich zachęcam do przeczytania sporządzonej przez mnie listy zalet tego języka.
Do podstawowych zalet języka C++ należą:
- nowoczesność
Język C++ jest w miarę nowoczesnym językiem, wyposażonym w wiele mechanizmów, spotykanych w innych językach programowania. Jeśli zrozumiesz mechanizmy w C++, nawet jeśli w innym języku będą się one nieco różniły, ich zrozumienie nie przysporzy Ci kłopotów. - duże możliwości
Język C++ daje bardzo duże możliwości. Można w nim pisać nawet bardzo skomplikowane i duże programy. - wspólne cechy z innymi językami programowania
Z języka C++ wyrastają nowe języki programowania, np. C#. Na dodatek wiele języków programowania ma składnię bardzo zbliżoną do C++. Wymienić można tutaj chociażby języki skryptowe takie jak PHP czy JavaScript wykorzystywane powszechnie przy tworzeniu stron WWW. Jeśli zatem poznasz C++, będzie Ci dużo łatwiej w większości języków programowania. - uniwersalność
Język C++ posiada kompilatory zarówno dla systemów operacyjnych Windows, jak i Linux. Kod źródłowy napisany zgodnie ze standardami języka, będzie się kompilował zarówno w systemie Windows, jak i Linux (przy założeniu, że skorzystamy z właściwego kompilatora). - szybkość
Program stworzony w języku C++ działa dość szybko. Oczywiście są języki "szybsze", jednak nowo powstające języki programowania są zazwyczaj "wolniejsze" od języka C++.
Gdy zacząłem pisać ten kurs, przykłady były w języku C, ponieważ na początkowym etapie nauki, języki te nie różnią się zbytnio. Postanowiłem jednak ostatecznie napisać kurs całkowicie w języku C++ zgodnym ze standardami.
Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, przeczytaj koniecznie rozdział o kompilatorach, nawet jeśli masz już jakiś zainstalowany.