Jednoczesne wyszukiwanie minimum i maksimum
Przedstawione w tym artykule zagadnienie bazuje całkowicie na artykule Wyszukiwanie elementu minimalnego. Dlatego też radzę Ci przeczytać tamten artykuł, aby zrozumieć zagadnienie tutaj omawiane.
Jednoczesne znalezienie minimum i maksimum jest dość często wykorzystywanym algorytmem w informatyce. Powiedzmy, że mamy zbiór punktów, które mamy narysować w układzie współrzędnych na ekranie. Nasuwają się pytania: jaką wybrać skalę? czy środek układu współrzędnych powinien się znajdować w środku ekranu czy powinien być przesunięty?
I tu właśnie znalezienie maksimum i minimum na na osi OX i maksimum i minimum na osi OY jest niezbędne do sensownego wykorzystania miejsca na ekranie. Znając już maksimum i minimum na osi OX, wiemy jaką zastosować podziałkę i gdzie się będzie znajdował środek układu współrzędnych. Podobnie dla osi OY.
Jak więc widzisz, taki algorytm może mieć bardzo duże znaczenie praktyczne i warto dowiedzieć się jak go dobrze zrealizować.
Sprecyzujmy warunki algorytmu:
Dane: n elementów oznaczonych x[1], x[2], x[3], ..., x[n] oraz dwa operatory:
mniejszy niż oraz większy niż.
Wynik: Indeks (numer) pierwszego najmniejszego elementu spośród n podanych elementów (czyli liczba 1 ... n)
oraz indeks (numer) pierwszego największego elementu spośród n podanych elementów (czyli liczba 1 ... n)
Algorytm w postaci listy kroków
- Skorzystaj z algorytmu wyszukiwania minimum
- Skorzystaj z algorytmu wyszukiwania maksimum
Tutaj nie ma czego komentować. Korzystamy po prostu z algorytmu wyszukiwania minimum (który jest przedstawiony w artykule Wyszukiwanie elementu minimalnego) oraz z algorytmu wyszukiwania maksimum (opisany w tym samym artykule).